Hemşirelik Bölümü Nedir? Hemşirelik Bölümü Puanları?

• hemşirelik bölümü puanları

YGS-2 puan türünden 154 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
    Taban puanı:364,91641 Tavan puanı:425,34643 Sıralama:150.000

Hemşirelik Bölümü Nedir?

Bölüm 1993-1994 eğitim öğretim yıllarında hizmet vermeye başlamıştır.Hemşirelik bölümünü tercih eden insanların belli başlı özellikler taşıması gerekmektedir.Tıpta olduğu gibi insanlara yardım etmek ve onlarla sürekli iletişim halinde bulunmak zorunluluğu olan bir meslek olduğu için bölümü tercih eden insanlar;
    Sorumluluk duygusu yüksek,insanlara yardım etmekten hoşlanan,hoş olmayan durumlarla karşılaşıldığında sabrını koruyabilen,sevecen,şefkatli,bedenen sağlıklı,soğukkanlı,hızlı ve doğru karar verebilen kişiler olmalıdırlar.
    Bir hemşirenin yaptığı birçok görev vardır ve okulda bunlarla ilgili eğitimler verilir.
    Bir Hemşire;
    Acil durumlarda ilkyardım tedavisi uygular.
    Hastayı muayeneye hazırlar.
    Ameliyathaneyi hazırlar ve ameliyata yardımcı olur.
    Aile planlaması,insanların bulaşıcı hastalıklardan korunması ve bunlarla ilgili istatiksel bilgilerin toplanması gibi konularda görev alır.
    Hastaların genel durumlarını rapor alır.
    Hastalar için doktorun öngördüğü tedaviyi uygular,serum takar,tansiyon ölçer,ameliyat yaralarını temizler,hastaya verilecek olan ilaçları düzenli bir şekilde temin eder ve hastayı takip eder.

Bölümde dersler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir ve eğitim süresi 4 yıldır.Bölümde hemşirelik tarihçesi,sağlık hizmetleri eğitimi,çocuk hastalıklarının bakım ilkeleri,ilkyardım,temel hasta bakımı,akıl sağlığı ve hastalıkları,doğum ve aile planlaması,bulaşıcı hastalıklar,bulaşıcı hastalıklara karşı alınan tedbirler,ilaçlar,ilaçların yan etkileri,ilaçların uygulanması gibi geniş çaplı mesleki dersler görmektedirler.Mezunlar ''Hemşire'' unvanını alarak sağlık kuruluşlarında özel ve devlet hastanelerinde,sağlık ocaklarında çalışabilirler.

Cevaplamak için giriş yapın

Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.