Maliye Bölümü Nedir? Maliye Bölümü Puanları? Maliye Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

• Maliye Bölümü Puanları

TM-1 puan türünden 62 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
    Taban Puanı:291,27245
    Tavan Puanı:351,50826
    Sıralama:257.000

Maliye Bölümü Nedir?

Öğrencileri Maliye uzmanlık derslerinin yanısıra kapsamlı ve yoğun bir şekilde iktisat ve işletme dersleri de verilmektedir.
    Bölümün amacı özgürlükçü ve demokratik bir ortamda öğrencilere eğitim sağlamak ve onları ekonomik ve mali olayları her yönüyle değerlendirebilmelerini sağlamak ve mezun olduklarında karşılaşacakları rekabetçi iş ortamına hazırlamaktır.

Maliye Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bölümden mezun olanlar Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvurarak akademik kariyer yapabilir,üniversitelerde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olabilirler.
    Kamu sektöründe çalışmak isteyen mezunlar, ön sınavlardan geçerek Maliye Bakanlığı’nda maliye müfettişi, hesap uzmanı, gelirler kontrolörü, vergi denetmeni gibi unvanlar altında görev alabilmektedirler.
    Bölümden mezun olanlar, İçişleri Bakanlığı’nda kaymakamlık, Adalet Bakanlığı bünyesinde idari yargı hakimliği, Gümrük Müsteşarlığı’nda müfettişlik, kontrolörlük ve uzmanlık, Sermaye Piyasası Kurulu’nda uzman yardımcısı ve uzman hukukçu yardımcısı, Bağımsız düzenleyici kurumlar ile kamu ve özel kuruluşların tüm teftiş ve denetim birimlerinde müfettişlik, kontrolörlük, uzmanlık, yeminli murakıplık ve mali analistlik gibi görevlerde bulunabilirler.
    Özel sektörde ise şirketlerin muhasebe, finans, pazarlama, dış ticaret ve insan kaynakları gibi departmanlarında işe başlayıp kariyerlerinde ilerleyebilirler. Serbest olarak çeşitli meslek sınavlarının sonucunda, serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir, gümrük müşaviri gibi unvanlar altında çalışabilirler.

Cevaplamak için giriş yapın

Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.