Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Puanları?

• Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Puanları

TM-3 puan türünden 113 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
    Taban Puanı:333,14378
    Tavan Puanı:382,28589
    Sıralama:183.000

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Nedir?

Dünyamızda hızlı bir değişim süreci yaşayan toplumsal, siyasal ve iktisadi alanlar,hemen hemen tüm ülkelerde, yaşam standartlarının geliştirilerek daha eşitlikçi bir temelde paylaşımını öngören yeni bir toplumun tasarlanmasına yönelik süregen bir araştırma ve sorgulama süreci önemini giderek artırmaktadır.
    Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü özellikle ülke içerisindeki güncel siyasal, sosyal ve ekonomik sorunların saptanmasında, bu sorunlar için kalıcı çözümler üretilmesinde, yönetimin uzmanları tarafından yapılması yoluyla bu sürecin en verimli ve kısa periyotta tamamlanmasına kaynak olacak teorik bilgileri içeren çok önemli bir bilim dalıdır.
    Bölüm yönetsel bir sistemle karar ve politika oluşturma süreçlerini inceler.Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi genellikle devletlerin yürütme gücü olarak düşünülür ve yerel ve ulusal yönetimler düzeyinde kamu örgütleri ile kamu politikalarının örgütlenmesi, yönetimi ve uygulanması ile ilgilenir.Dolayısıyla, bölüm, program yönetimini (planlama, karar verme, örgütlendirme, yönetme, uygulama ve değerlendirme) ve kaynak yönetimini (insan kaynakları yönetimi ve bütçe) içerir.
    Bölümün amacı, öğrencilere politika, yönetim bilimleri, kentleşme ve çevre sorunları, yerel yönetimler, kamu hukuku, ve uluslararası siyaset alanlarında karşılaştırmalı eğitim ve araştırma yapmayı öğretmek, aldıkları bu eğitim sayesinde sorunları kavramada ve çözmede çok yönlü düşünme ve doğru karar verme becerisi kazandırmaktır.

Cevaplamak için giriş yapın

Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.