Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir? Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Puanları? • biyomedikal mühendisliği bölümü puanları

  MF-4 puan türünden 52 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
  Taban Puanı:318,17150
  Tavan Puanı:376,16457
  Sıralama:117.000

  biyomedikal mühendisliği bölümü nedir?

  Biyomedikal Mühendisliği bölümü,öğrencilerini tıp,matematik,fizik,biyoloji,iletişim ve mühendislik alanlarında uzmanlaştırmayı amaçlayan bir bölümdür.
  Bir Biyomedikal Mühendisi, canlı sistemlerin çeşitliliği ve karmaşıklığı bu sistemlerin analizini yapmada,yeniliklere açık bilgili ve hayal gücü yüksek doktorlar,bilim insanları ve mühendisler ile işbirliği yapar.Bu kişilerden oluşan takımlar vücut fonksiyonlarını gözlemlemeye çeşitli nedenlerle ortaya çıkan fonksiyon bozukluklarını gidermeye ve performansını arttırmaya çalışırlar.
  Günümüzde çeşitli fonksiyonları bulunan farklı sistem ve teknolojilerin kullanıldığı yaklaşık yirmi bin farklı tür tıbbi cihaz kullanılmaktadır.Bu cihazlar sadece insan sağlığı alanında ve hastanelerde değil, evlerde, hayvan sağlığı alanlarında ve spor alanlarında da kullanılmaktadır olup ülkemizde de kullanılan biyomedikal cihaz ve sistem sayısı son yirmi yılda büyük bir artış göstermiştir.Bu cihazların çoğu Türkiye'de üretilememekte ve dışarıdan ithal edilmektedir.Bu cihazların servisi ve bakımı konusunda da yurt dışına bağımlı olma söz konusudur.
  Bütün bu bilgiler ışığında bu cihazların ülkemizde tasarlanıp üretilmesi için çeşitli projeler yapılmaktadır.İşte tam bu noktada Biyomedikal Mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır.
  Bölümde yapılan eğitim %25 oranındaki temel mühendislik derslerinin dışında önemli oranda elektronik ve bilgisayar mühendisliği (%40), makine ve malzeme mühendisliği (%20) derslerini içermektedir. Bunlar dışında toplam oranı %10 olan tıp, biyoloji ve kimya dersleri de programda yer almaktadır. Bölümü bitirmek için öğrencinin toplam 60 ders alması gerekmektedir. Öğrencinin ilgi duyduğu alanda ilerlemesini sağlamak üzere bunlardan 20 tanesi seçmeli ders olarak üçüncü sınıftan itibaren programa eklenmiştir. Bölümün ayrıca başarılı öğrencilerin aynı anda iki diploma almasını sağlayacak şekilde elektrik/elektronik mühendisliği bölümleri ile çift anadal programları da bulunmaktadır.


Cevaplamak için giriş yapın
 


Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.