Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Nedir? Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Puanları?

• tarımsal biyoteknoloji bölümü puanları

MF-3 puan türünden 26 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
    Taban Puanı:YOK
    Tavan Puanı:258,97460
    Sıralama:286.000

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Nedir?

Tarımsal Biyoteknoloji bölümü 2009-2010 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlamıştır.Eğitim süresi dört yıldır.Öğrenciler 30 günlük zorunlu staj programına tabii tutulmaktadır.Bölümden mezun olanlara ''Ziraat Mühendisi'' unvanı verilmektedir.
    Bölümün amacı,evrensel standartlarda bilgi üreterek ve eğitim vererek, Türkiye’nin ihtiyacı olan mesleki ve genel kültürü zengin, en az bir yabancı dil bilgisine, o dili yazılı ve sözlü olarak kullanabilecek düzeyde sahip olan, yeniliklere açık ve eleştiri gücü yeterli, yaşadığı çevre ve ülke kadar uluslararası sorunlara da duyarlı, dünya ve ülke meselelerini bir aydın olarak takip eden aydınlık ve evrensel düşünen Ziraat Mühendisleri yetiştirmektir.
    Bölümde üç adet anabilim dalı bulunmaktadır:
    -Bitkisel Biyoteknoloji Anabilim Dalı: Bitki genleri, hücreleri, kültürleri, organları ve dokuları üzerinde çalışarak kullanışlı ürünler ve hizmetler oluşturmayı, tarımsal üretimi, verimi ve kaliteyi artırmayı, uygun ticari bitki varyetelerinin oluşturulmasını sağlamak amaçlı eğitim verilmektedir.
    -Hayvansal Biyoteknoloji Anabilim Dalı: Ürünlerinden faydalanılan hayvan türlerinin korunması, üstün verimlilik, hastalıklara ve zararlılara dirençlilik gibi özelliklerin geliştirilmesi için yapay tohumlama, embriyo transferi, hücre çekirdeğine mikroenjeksiyon ile gen transferi, klonlama gibi tekniklerin uygulandığı bilim alanlarında faaliyet göstermeyi amaçlamaktadır.
    -Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Anabilim Dalı: Büyük ölçekte üretim yapan endüstri ve fabrikalara taşınmadan önce laboratuvar ölçeğinde, özellikle tarımsal değeri olan enzimlerin saflaştırılması, karakterize edilmesi, mikroorganizmalar yoluyla üretilmesi, çeşitli özelliklerinin geliştirilmesi ve üretimi sağlayacak olan ortam koşullarının optimize edilmesini vb. konuların çalışmasını amaçlamaktadır.

Cevaplamak için giriş yapın

Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.