Gerontoloji Bölümü Nedir? Gerontoloji Bölümü Puanları? • gerontoloji bölümü puanları

  MF-3 puan türünden 47 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
  Taban Puanı:266,40261
  Tavan Puanı:412,73782
  Sıralama:187.000

  gerontoloji bölümü nedir?

  1.Dünya Savaşı sonrasında,bilim insanları tarafından,yaşlanmanın biyolojik boyutları incelenmeye başlamıştır,böylece Gerontoloji'nin ilk dönemleri bu sayede başlamıştır.Daha sonra 2.Dünya Savaşı sonrası sosyal ve psikolojik boyutlar incelenmiştir.
  Günümüzde ise sosyal, psikolojik, biyolojik ve tıbbi perspektiflerin yanı sıra, yaşlanma olgusu aynı zamanda felsefi, kültürel, tarihsel, teolojik ve ekolojik olmak üzere daha pek çok düzlemde araştırılmaktadır.
  Bu araştırmalar sonucunda Gerontososyoloji, Gerontopsikoloji, Gerontopsikiyatri gibi yeni bilim kolları ortaya da çıkmıştır.Farklı bilim kolları, kendi alanlarında ve kendi yöntemleriyle yaşlanma olgusunu inceleyip açıklamaya çalışmaktadır. Gerontoloji, bu bilgilerden hareket ederek,yaşlanma süreçlerine müdahale edebilmenin yollarını aramaktadır.Bu yüzden Gerontoloji kendini,bilimler arası bilim dalı olarak kendini tanımlamaktadır.
  Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü 2006 yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.Böylece Türkiye'de ilk defa yaşlı, yaşlanma ve yaşlılık, biyolojik-tıbbi sınırlılık kapsamının dışına çekilerek, bunun yanı sıra sosyal ve psikolojik bir olgu olarak kabul edilmiştir. Önümüzdeki dönemlerde bunlara yenilerinin eklenmesiyle yaşlanmanın ekonomi, politika, kültür, tarih, felsefe, teoloji gibi pek çok bilim alanıyla bağlantılarının keşfi de beklenen bir gelişmedir.


Cevaplamak için giriş yapın
 


Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.