Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir? Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Puanları? • Uzay Bilimleri ve Teknolojileri bölümü puanları

  MF-1 puan türünden 31 kişilik kontenjanı bulunmaktadır.
  Taban Puanı:236,44654
  Tavan Puanı:366,08845
  Sıralama:259.000

  Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Nedir?

  Bölüm üç adet Anabilim Dalından oluşmaktadır.Bunlar:
  Uzay Fiziği
  Uzaktan Algılama
  Uzay Teknolojileri

  Son çeyrek asırda uzay alanındaki gelişmeler ülkelerin gelişmişlik düzeyini, toplumun refahını, gelecekten beklentilerini ciddi ölçüde şekillendirmeye başlamıştır. Haberleşme, afet yönetimi, güvenlik, tarım, madencilik, şehir planlama ve daha pek çok alanda uzay bilimleri ve teknolojilerinin aktif olarak artan oranda kullanılmaya başlanılmıştır.
  Bölümde yer alan anabilim dalları kapsamında; günümüzde son derece stratejik önem kazanan uzay bilimleri ve teknolojileri konusunda lisans ve lisansüstü eğitim verilmesi, uluslarası düzeyde ve özellikle ülkemizdeki yetkin insan gücü açığının giderilmesi ve bu alanda bilime ve teknolojiye, ulusal ve uluslararası ölçekte katkı sağlanması hedeflenmektedir.
  2002 yılında TÜBİTAK tarafından 300 araştırmacının istihdam edildiği Uzay bilimleri ve teknolojileri enstitüsü kurulmuştur. Benzer bazı özel ve kamu kurumlarının çalışmaları devam etmektedir.Ancak, en önemli sorunun yetişmiş insan gücü eksikliği olduğu görülmüştür. TÜBİTAK diğer hiçbir bilim dalı alanında yurtdışı yüksek lisans bursu vermemesine rağmen, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri alanında yetişmiş insan gücü gereksinimini karşılayabilmek amacıyla yurt dışı yüksek lisans bursu vermektedir.


Cevaplamak için giriş yapın
 


Copyright © 2017 Forum | Webhakim

Forum Webhakim ile bağlantınız koptu, yeniden bağlanmak için lütfen bekleyiniz.